Skład Węgla przy ul. Łebskiej 14 w Poznaniu prowadzi sprzedaż węgla w sorcie: wegiel orzech, miał, kostka
Skład opału oferuje Węgiel Poznań, Przeźmierowo

Węgiel i diamenty

Diamenty są z węgla!

Diamenty choć nie wyglądają mają wiele wspólnego z węglem. Miejsca gdzie wydobywa się diamenty, to jedne z ciekawszych miejsc na świecie. Do miejsc takich należy odkrywkowa kopalnia diamentów w Mirny i Udachny w Jakucji (Republika Sacha) na Dalekim Wschodzie Rosji. Miejsca te należą do najbardziej niezwykłych miejsc stworzonych rękami człowieka. Kopalnie Mirny i Udachnaya to najgłębsze "dziury" wydrążone kiedykolwiek w Ziemi. Nie ma niestety pewnych i dokładnych źródeł dotyczących rozmiarów kraterów. Najczęściej podaje się, że średnica krateru Mirny wynosi ok. 1200 m, a jego głębokość ponad 520 m, podczas gdy Udachny sięga w głąb ziemi na ponad 600 metrów (niektóre źródła mówią o 800 m i 2 km średnicy!). Ogrom syberyjskich "dziur" trudno sobie wyobrazić. Droga dla ciężarówek i sprzętu do wnętrza kopalni, wykuta w zmarzlinie i skałach na długość ponad 10 km. Warto jeszcze dodać, że temperatura w zimie na dnie kopalń przekracza nawet -55oC.

 Kiedy zaczęto wydobywać diamenty?

Odkrywkowe wydobycie diamentów w Jakucji rozpoczęto w drugiej połowie lat 50. XX wieku. To właśnie wtedy odnaleziono złoża na polach kimberlitu. W latach 60- tych wydobycie diamentów sięgało 2 ton rocznie. W latach 90 - tych kopalnie przejęła firma Alrosa. W 2001 r. zaprzestano wydobycia diamentów w kraterze Mirny. Na chwilę obecną działalność Udachny również jest stopniowo ograniczana na rzecz podziemnych kopalń. Wniosek tego następujący, diamenty nadal pozostaną w cenie. Nasz skład opalu przy ul. Łebskiej 14 sprzedaje dobrej jakości węgiel kamienny oraz węgiel brunatny, ale gdyby go zakopać na kilkaset lat.... :)

Zostaw komentarz

Formularz rejestracji na Skład Węgla w Poznaniu


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

Formularz logowania na Skład Węgla w Poznaniu