Piece kaflowe – jak w nich palić?

Wielu z naszych klientów posiada w domach piece kaflowe. Sztuka palenia w piecu ogólnie jest sztuką nie zbyt łatwą. Wiedzą o tym nasi klienci. Każdy z nich ma jednak swoje „knyfy” i sposoby na to, jak palić aby zużywać mało opału, a ciepło w domu utrzymywało się przez dłuższy czas. Ci którzy palą w piecach kaflowych również mają swoje metody. Postanowiliśmy w tym artykule podzielić się informacjami od tych klientów którzy chętnie podzielili się z nami na placu tymi cennymi radami.

Brykiet a piec kaflowy

Nasi klienci uważają, że brykiet nie nadaje się do palenia w piecu kaflowym. Wiele osób go nie poleca. Nigdy nie wiadomo jak dużo smoły z niego powstanie. Wynika to ze składu brykietu. Nie koniecznie sam węgiel w nim zawarty jest gorszej jakości. Często lepiszcze używane do produkcji brykietu jest temu winne. Producenci chcąc osiągnąć większe korzyści dodają lepiszcze marnej jakości. Wtedy brykiet dodatkowo po rozgrzaniu rozsypuje się, a w piecu kaflowym przecież nie o to chodzi. Jeśli brykiet w piecu kaflowym się rozsypie to, nie spalony wypada przez ruszt.

Nasuwa się pytanie, czy jeśli brykiet będzie mocno sprasowany też się rozsypie w piecu kaflowym? Niestety tak. Siła prasowania brykietu nie ma tutaj większego znaczenia. Jak brykiet „dostanie temperatury” w piecu kaflowym to, tak czy owak się rozsypuje.

Piec_kaflowy-300x300
Są jednak tacy klienci, którzy z utęsknieniem wspominają czasy, kiedy dawno temu kupowali na składach opału brykiet. Za dawnych lat palili w piecu właśnie brykietem, choć jak mówią troszkę inne kostki to były – większe i z utęsknieniem wspominają czasy, gdy ten brykiet był dostępny. Podobno piec kaflowy po załadowaniu tego brykietu dłużej „utrzymywał” temperaturę niż węgiel kamienny. Co prawda „rozsypywał” się, ale przez ruszta, niespalony nie przelatywał. pieca. Choć jeśli chodzi o ilość popiołu, którą wytwarzał wspomniany brykiet niestety była duża. My „palacze” wiemy, że zawsze jest coś za coś.

 

Czym palić w piecu kaflowym?

Piece kaflowe zostały tak zaprojektowane aby palić w nich węglem. Dobrze w piecu kaflowym sprawdza się węgiel kamienny typu orzech. Jeśli na dworze temperatura nie jest bardzo ujemna, to z powodzeniem można wykorzystać węgiel brunatny. W miarę nadchodzących mrozów, nasi klienci mówią, że można węgiel brunatny wymieszać z orzechem – jedna szypa węgla kamiennego orzech i dwie szypy węgla brunatnego. Kiedy temperatura na dworze staje się coraz bardziej minusowa, to można proporcje odwrócić i piec kaflowy załadować jedną szypą węgla brunatnego + dwie szypy węgla kamiennego typu orzech.

Ostatnio Wykopaliście:

  • czym palić w piecu kaflowym

Zostaw komentarz