A może węgiel brunatny?

Co roku kiedy na zewnątrz zaczyna robić się chłodno i nieprzyjemnie zaczynamy rozglądać się za odpowiednim opałem aby ogrzać mieszkanie. Jakie kryteria powinien spełniać opał, który będziemy używać przez całą zimę? Kluczową rolę odgrywa oczywiście cena. Na rynku atrakcyjną cenę posiada eko-groszek oraz węgiel brunatny, które należą do ekologicznych opałów. Są tacy, którzy spotkali się już z węglem brunatnym, wypracowali sobie odpowiednie metody palenia tego paliwa i są bardzo zadowoleni. Są i tacy, którzy krytykują ten rodzaj ogrzewania domu, głównie z braku czasu na opracowywanie metod i schematów palenia.

Ale co to jest tak naprawdę węgiel brunatny?

Węgiel brunatny to skała osadowa, która jest pochodzenia organicznego. Powstała w erze kenozoicznej. Stosowany jest jako paliwo, gdyż zawartość węgla jest stosunkowo duża, wynosi bowiem 62 ? 75%. Jego kaloryczność waha się od 7,5 do 21Mj/kg. Na świecie w wydobyciu węgla brunatnego przodują Niemcy, gdyż wydobywają 185 mln ton rocznie. Na drugim miejscu jest Rosja , która wydobywa węgla brunatnego ok. 80 mln w ciągu roku. Nie mniej jednak zauważa się tendencję spadkową jeśli chodzi o węgiel brunatny i jego wydobycie.

W Polsce węgiel brunatny wydobywa się w zagłębiu konińskim, turoszowskim oraz bełchatowskim. Niedawno odkryto, że w Okolicach Legnicy oraz Ścinawy znajdują się duże pokłady węgla brunatnego i są to najprawdopodobniej największe złoża węgla brunatnego w Europie, a być może i na świecie.

Węgiel brunatny powinien spełniać określone normy i w Polsce kształtują się one następująco:

  • zawartość wilgoci nie powinna być wyższa niż 55%
  • zawartość piasku nie powinna przekraczać 6%
  • zawartość lignitu włóknistego to maksymalnie 5%

Ze względu na wielkość ziaren obowiązuje następujące nazewnictwo:

  • Kęsy (KS) ? wielkość ziarna od 600 ? 80 mm
  • Miał (M) – wielkość ziarna od 20 ? 0 mm
  • Orzech (O) – wielkość ziarna od 80 ? 20 mm
  • Gruby (Gr) – wielkość ziarna od 600 ? 40 mm
  • Drobny (Dr) – wielkość ziarna od 40 ? 0 mm
  • Średni (Śr) – wielkość ziarna od 300 ? 0 mm
  • Niesort (N) – wielkość ziarna od 600 ? 0 mm

Wegiel_brunatny_bryla

Węgiel brunatny dzieli się również na miękki oraz twardy. Miękki węgiel brunatny wydobywanie jest w kopalniach odkrywkowych, natomiast węgiel brunatny twardy wydobywa się w kopalniach podziemnych. Węgiel brunatny twardy charakteryzuje się większą kalorycznością, która kształtuje się na poziomie 4165-5700 kcal/kg. Węgiel brunatny miękki posiada kaloryczność ok. 4165 kcal/kg

Nasuwa się pytanie czy palić węglem brunatnym? Ze względu na cenę warto spróbować, zwłaszcza jeśli ktoś ma dużą wprawę w paleniu i robi to co sezon.

 

 

 

?TaniePalenie. Węgiel Poznań skład opału

Zostaw komentarz