Eksploatacja złóż węgla kamiennego
Największa część złóż węgla kamiennego znajduje się w Chinach, USA i krajach byłego Związku Radzieckiego. W Polsce węgiel kamienny wydobywany jest w zagłębiu Dolnośląskim, Górnośląskim oraz Lubelskim. Na ile starczą te zapasy? Naukowcy twierdzą, że węgla kamiennego wystarczy nam na około 300-400 lat.
Węgiel brunatny
Węgiel brunatny to nic innego jak skała osadowa pochodzenia organicznego oraz roślinnego. Skala ta powstała w trzeciorzędzie w erze kenozoicznej ze szczątków roślin obumarłych, do których powietrze nie miało dostępu. Po wprowadzeniu zakazu palenia węglem brunatnym składy opału w Poznaniu nie mają go w swojej ofercie.
Metody eksploatacji węgla brunatnego i ich skutki.
Eksploatacja węgla brunatnego odbywa się metodą odkrywkową. Przykładem jest kopalnia Bełchatów. Niestety ta metoda wydobywania węgla brunatnego, niesie za sobą wiele ujemnych skutków. Najbardziej widocznym z nich jest wyłączenie dużych obszarów rolniczych i leśnych z użytkowania ich. Podczas wydobywania węgla brunatnego niszczy się pokrywę glebową w rejonie wyrobiska, zwałowiska zewnętrznego i obiektów pomocniczych. Metoda odkrywkowa zmienia również rzeźbę terenu. Często tereny po byłych kopalniach można kupić za bezcen ponieważ powstają tam nowe zagłębienia i wzniesienia, oraz rowy ziemne, betonowe i korytkowe służące do odprowadzania wody. Kolejnym istotnym skutkiem wydobywania węgla brunatnego, na który należy zwrócić uwagę są poważne zmiany w hydrosferze: złoża są odwadniane.
Dlaczego elektrownie zlokalizowano przy kopalniach węgla brunatnego?
Elektrownie spalające węgiel brunatny zlokalizowane są w sąsiedztwie kopalń wydobywających tenże surowiec. Dzieje się tak z uwagi na jego niską kaloryczność. Węgla brunatnego nie opłaca się transportować na dalekie odległości, gdyż szybko wysycha. Jego niska kaloryczność powoduje również, że opłacalna jest budowa jedynie dużych elektrowni. Elektrownie spalające węgiel brunatny należą do największych obiektów w Polsce i możemy tu śmiało wymienić Elektrownię „Bełchatów” oraz Elektrownię „Turów”.
Węgiel kamienny z dostawą do domu można zamówić w składzie opału w Poznaniu na Smochowicach lub w Suchym lesie telefonicznie z jedno lub dwu dniowym wyprzedzeniem.
Zostaw komentarz